مهمترین مقاصد صادراتی ایران به قاره آفریقا

روند صادرات ایران به قاره آفریقا در چهار ماه نخست سال جاری چگونه بوده است؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در بازه زمانی مورد بررسی ۴۳۲ ایران هزار تن کالا به ارزش ۱۵۲.۴ میلیون دلار به ۳۸ کشور آفریقایی صادره و ۱۷.۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۳.۵ میلیون دلار از ۱۸ کشور آفریقایی به کشور وارد کرده است.
به گزارش کسب و کار لینک؛ ایران در حالی نیم‌ نگاهی به بازار آفریقا دارد که داده‌ها نشان‌ می‌دهد سهم ما از تجارت با قاره آفریقا ، سهم ناچیزی است و برای افزایش تجارت باید ضمن معرفی کالاهای ایرانی به  بازار آفریقا، فراهم آوردن شناخت مناسب از قوانین و بازار طرفین، موانع حمل کالا و جابجایی پول برطرف شود. این امر در حالی که آفریقای جنوبی به دلیل تجارت خارجی بیش از ۲۵۰ میلیارد دلاری، عضویت در بریکس، عضویت در گروه ۲۰، دانش و اقتصاد مطلوب و قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مناسب از ظرفیت بسیاری خوب تجاری برخوردار است و توسعه رابطه تجاری با این قاره می‌تواند مسیرهای تجاری جدیدی به روی ایران باز کند.

مقاصد صادراتی ایران در قاره آفریقا

با توجه به داده‌های اعلام شده این سوال مطرح می شود که روند صادرات ایران به این قاره چگونه بوده است؟ براساس ارزیابی صورت گرفته در میان کشورهای آفریقایی «غنا»  با خرید ۱۰۵ هزار تن کالا به ارزش ۵۴.۴ میلیون دلار، «آفریقای جنوبی» با ۱۰۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۹.۳ میلیون دلار، «موزامبیک» با ۸۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۹.۳ میلیون دلار، «کنیا» با ۳۶.۶ هزار تن به ارزش ۱۲.۳ میلیون دلار، «تانزانیا» با ۳۶ هزار تن کالا به ارزش ۹.۶ میلیون دلار،« سومالی» با ۴۲ هزار تن به ارزش ۸.۸ میلیون دلار و «سودان» با ۱۰.۸ هزار تن به ارزش ۳.۳ میلیون دلار، هفت مقصد نخست صادرات کالاهای ایرانی به قاره آفریقا در چهار ماه نخست امسال بودند.

براساس گزارش منتشر شده ایران در این بازه زمانی «محصولات آهنی و فولادی» با ۶۱ میلیون دلار، «اوره» با ۴۴.۶ میلیون دلار، «قیر» با ۲۰.۸ میلیون دلار، «مواد غذایی و محصولات کشاورزی» با ۱۳.۴ میلیون دلار، «گاز مایع» و «بوتان» با ۲.۷ میلیون دلار، پنج محصول صادراتی عمده ایران به قاره آفریقا در این مدت بودند.

ارسال دیدگاه