بررسی و پیش بینی بازار ارمنستان در بخش های مختلف

کسب و کار لینک- به نوشته ایما ترید، اندازه بازار کالاهای مصرفی ارمنستان در سال ۲۰۱۸ برابر با ۱٫۷۳۵ میلیون دلار ارزش گذاری شد و پیش بینی میشود تا سال ۲۰۲۶ به ۲٫۲۵۰ میلیون دلار برسد که یک نرخ رشد ترکیبی سالیانه در حدود ۴.۷ درصدی از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۶ راهدف گذاری کرده است.

WWW.KASBOKARLINK.COM
کالاهای مصرفی سریع (FMCG) بزرگترین گروه از کالاهای مصرفی با توجه به در نظر گرفتن تولید، توزیع و بازاریابیهستند که شامل کالاهای بادوام و غیر بادوام مانند محصولات غذایی و نوشیدنی، مراقبت شخصی، مراقبت هایبهداشتی و  مراقبت در منزل می شوند.

کالای نهایی یا کالای مصرفی یک محصول نهایی آماده برای فروش است که برخلاف کالای واسطه ای که برای تولید کالاهای دیگر استفاده می شود، توسط مصرف کننده برای برآوردن خواسته هایا نیازهای فعلی استفاده می شود. اجاق مایکروویو یا دوچرخه کالای نهایی است، اما قطعات خریداری شده برایتولید آن کالاهای واسطه ای هستند.

کالاهای مصرفی سریع، محصولات ارزان تری هستند که به سرعت به فروش می رسند مانند مواد غذایی بسته بندیشده، لوازم بهداشتی، نوشیدنی ها، لوازم التحریر، داروهای بدون نسخه، محصولات نظافتی و لباسشویی، کالاهایپلاستیکی، محصولات مراقبت شخصی و همچنین لوازم الکترونیکی مصرفی ارزان قیمت مانند تلفن همراه و هدفونهستند.

کالاهای مصرفی سریع هر روز در زندگی انسان مورد نیاز است. همه اقشار جامعه به طور مکرر این محصولات رامصرف می کنند و بخش قابل توجهی از درآمد خود را صرف این کالاها می کنند. گروه کالاهای سریع(تند مصرف) باتوجه به گردش مالی زیاد و سریع، سهم مهمی در اقتصاد کشورها دارند.

کالاهای مصرفی بادوام به کالاها یا لوازمی اطلاق می‌شود که توسط مصرف‌کنندگان خریداری می‌شوند و به طور مکرریا مداوم در یک دوره زمانی طولانی مدت(بیش از ۳ سال) استفاده می‌شوند. آنها به طور کلی شامل لوازم خانگی بزرگی هستند کهبرای کارهای منظم خانه داری مانند پخت و پز، شستن لباس ها، نگهداری مواد غذایی و غیره استفاده می شوند. اینکالاها معمولاً با اتصالات ویژه مانند وسایل برق، گاز، لوله کشی و تهویه مجهز هستند و بنابراین تحرک وسایل دراطراف خانه را محدود می کند. کالاهای بادوام مصرفی همچنین شامل لوازم خانگی کوچکی هستند که قابل حملهستند و عموماً روی پلتفرم هایی مانند میز و میز استفاده می شوند. برخی از لوازم کوچک عبارتند از: تصفیه کنندههوا، مرطوب کننده و رطوبت گیر، مخلوط کن، بخارشوی لباس و اتو، کتری برقی و دستگاه قهوه ساز و غیره است.

کالاهای مصرفی بدون دوام برای مصرف فوری(یک بار مصرف) یا تقریباً فوری خریداری می شوند و طول عمر آنها از دقیقه تا سه سالمتغیر است. نمونه های رایج این موارد عبارتند از: غذا، نوشیدنی، پوشاک، کفش و بنزین، پودر لباسشویی، مایعظروفشویی و غیره است.

افزایش قدرت خرید و افزایش درآمد در میان مصرف کنندگان ارمنی باعث افزایش تقاضا برای محصولات بازار کالاهایمصرفی ارمنستان شده است. مصرف کنندگان محصولاتی را انتخاب می کنند که راحتی، کارایی و صرفه جویی درزمان را فراهم می کنند. با افزایش تعداد جمعیت شاغل در این کشور، برای این دسته از محصولات تمایل به افزایشتقاضا ایجاد شده است. علاوه بر این کالاهای مصرفی حرکت سریع به نسبت ارزان، شکننده، فاسد شدنی هستند و بهراحتی در دسترس تمام افراد جامعه قرار می گیرند و به همین دلیل به سرعت فروخته می شوند. این عوامل احتمالاًبازار کالاهای مصرفی ارمنستان را هدایت می کند.

با این حال و با توجه به تمام نکات مثبت و بهبود شرایط، اقتصاد ارمنستان همچنان متشکل از انحصارها است کهمانع از عملکرد روان بازار می شود. این امر منجر به انحراف در بازار، سوء استفاده از قدرت بازار، موانع ورود مداوم بهبازار و عدم وجود رقابت اقتصادی برای کالاها و خدمات می شود. علاوه بر ذکر شده باید گفت سیستم پیچیدهاستانداردسازی اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) بسیار اضافی است. این امر باعث ایجاد موانع عمده در برخورد بامقامات گمرکی در ارمنستان می شود و همچنین روند تجارت را با مشکل مواجه می کند. البته باید گفت دولت نیزمتعاقبا ابتکاراتی را برای تشویق تازه واردان و سرمایه گذاری در کشور انجام می دهد که از جمله این موارد می توانبه حذف موانع قبلی اداری و گمرکی به منظور هدایت سرمایه گذاران خارجی به داخل کشور اسم برد.

پلتفرم‌های الکترونیکی مانند «انتخاب ارمنستان» ایجاد شده است که فرصت‌های سرمایه‌گذاری و پتانسیل صادراتارمنستان را در بخش «سرمایه‌گذاری ارمنستان» نشان می‌دهد. این ابتکارات توسط دولت می تواند فرصت بازارکالاهای مصرفی ارمنستان را ایجاد کند.

با توجه به بازار کالاهای مصرفی ارمنستان، کالاهای مصرفی بر اساس نوع محصول و کانال توزیع تقسیم بندی میشوند. بر اساس نوع محصول، بازار به کالاهای مصرفی سریع و کالاهای مصرفی بادوام طبقه بندی می شود. محصولات کالاهای مصرفی سریع بیشتر به مواد غذایی و نوشیدنی، مراقبت شخصی، مراقبت های بهداشتی ومراقبت در منزل تقسیم می شوند. در این میان بخش غذا و نوشیدنی با در اختیار داشتن بیشترین سهم از نظر درآمددر بازار ارمنستان پیشتاز هستند. با این حال انتظار می رود بخش مراقبت های بهداشتی در طول دوره پیش بینیتقاضای بالایی را در بازار تجربه کند. محصولات بادوام مصرفی بیشتر به یخچال، تهویه مطبوع و بخاری، وسایلسرگرمی و اطلاعاتی، ماشین لباسشویی، لوازم آشپزخانه، وسایل نظافتی و غیره طبقه بندی می شوند.

تجارت خرده فروشی در ارمنستان به تدریج از فروشگاه های کوچک و متوسط به سوپرمارکت ها و هایپرمارکت هایبزرگ در حال حرکت است. از این رو، سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها بیشترین سهم بازار را در سال ۲۰۱۸ به خوداختصاص داده است. با این حال کانال تجارت الکترونیک به دلیل افزایش نفوذ اینترنت و راحتی خرید آنلاین، باسرعتی سریع در حال رشد است.

در میان بخش محصولات کالاهای مصرفی  سریع، بخش غذا و نوشیدنی با بیشترین سهم از بازار کالاهای مصرفیارمنستان از نظر درآمد پیشتاز است، زیرا مصرف کنندگان به صورت روزانه یا منظم به آنها نیاز دارند و آن ها راخریداری می کنند. با این حال، انتظار می‌رود بخش مراقبت‌های بهداشتی در طول دوره پیش‌بینی تقاضای بالایی رادر بازار کالاهای مصرفی ارمنستان تجربه کند که دلیل آن افزایش آگاهی از مسائل مربوط به حوزه سلامت در میانمصرف‌کنندگان ارمنستانی است. در میان بخش کالاهای مصرفی بادوام، بخش لوازم آشپزخانه از بازار کالاهایمصرفی ارمنستان گرایش به افزایش فروش و درآمد خواهد داشت.

بر اساس کانال توزیع، بازار کالاهای مصرفی ارمنستان به سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها، فروشگاه های تخصصی،تجارت الکترونیک و غیره طبقه بندی می شود. در این میان بخش سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها با داشتن سهمبیشتری از درآمد، رهبری بازار را در اختیار خواهند داشت، زیرا تجارت خرده‌فروشی در ارمنستان به تدریج ازفروشگاه‌های کوچک و متوسط به سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها منتقل می‌شود. با این حال، انتظار می‌رود که بخشبازار کالاهای مصرفی ارمنستان برای تجارت الکترونیک در طول دوره پیش‌بینی شده، تقاضای بالایی را تجربه کندزیرا اکثر خانوارهای ارمنی به اینترنت دسترسی دارند و مصرف‌کنندگان به‌طور گسترده در پلت‌فرم‌های آنلاین داخلی وخارجی برای خرید کالاهای مصرفی مانند لوازم خانگی، کتاب، محصولات مراقبت شخصی و غیره اقدام می کنند.  • بازیگران کلیدی در صنعت کالاهای مصرفی ارمنستان عبارتند از:

Procter & Gamble Company

The Coca-Cola Company

PepsiCo Inc

Nestlé S.A

Samsung Electronics Co., Ltd

LG Electronics Inc

Haier Group Corporation

Panasonic Corporation

Electrolux. AB

Koninklijke Philips N.Vبخش های کلیدی بازار

 

بر اساس محصول

  • کالاهای  مصرفی سریع

غذا و نوشیدنی

مراقبت شخصی

مراقبت های بهداشتی

مراقبت در منزل

  • کالای مصرفی بادوام طولانی

یخچال

کولر و بخاری

وسایل سرگرمی و اطلاعاتی

ماشین لباسشویی

وسایل اشپزخانه

وسایل نظافتی دیگران

 براساس کانال توزیع و فروش

سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها

فروشگاه های تخصصی

تجارت الکترونیک

دیگران

بازیگران کلیدی بازار

PROCTER AND GAMBLE

THE COCA-COLA COMPANY

PEPSICO, INC

SAMSUNG ELECTRONICS CO. LTD

HAIER ELECTRONICS GROUP CO., LTD

AB ELECTROLUX

NESTLE S A

LG ELECTRONICS

PANASONIC CORPORATION

KONINKLIJKE PHILIPS N.V

ارسال دیدگاه