آشنایی با انواع تخفیف بین فروشنده و خریدار در دنیای تجارت

آشنایی با انواع تخفیف در دنیای تجارت

WWW.KASBOKARLINK.COM
کسب و کار لینک- تخفیف عبارت است از هر گونه کاهشی که فروشنده در قیمت محصولات یا خدمات خود ارائه می دهد. فروشندگان به منظور افزایش فروش و بهتر جلوه دادن معامله خود نسبت به آنچه که رقبا ارائه می دهند، تخفیف هایی را برای محصولات خود در نظر می گیرند. گاهی اوقات فروشندگان برای محصولاتی که دارای ایرادات جزئی مانند خط و خش، فرورفتگی، تنوع رنگ، مشکلات کیفیت و غیره هستند، تخفیف های زیادی ارائه می دهند.

هدف اصلی از تخفیف ها تسهیل حجم فروش بیشتر، ایجاد درآمد بیشتر و همچنین جذب بیشتر مشتری است. علاوه بر این، برای سریع تر فروختن اقلام دارای نقص جزئی، محصولی که برای مدتی طولانی بدون خریدار مانده است یا همچنین تغییر حرفه و شغل نیز ارائه تخفیف های متنوع توسط فروشنده قابل استفاده است. در دنیای تجارت دو نوع تخفیف وجود دارد که عبارتند از تخفیف های تجاری و تخفیف های نقدی


تخفیف تجاری تخفیفی است که فروشندگان صرف نظر از نحوه پرداخت(اعتباری، نقدی) در لیست قیمت پیشنهادی به خریداران ارائه می دهند. تخفیف تجاری هنگامی که خریداران مقدار مشخصی از یک کالا را خرید می کنند توسط فروشندگان اعمال می شود و هدف کلی از این نوع تخفیف افزایش حجم معامله است.

در تعریف کلی و با توجه با ماهیت تخفیف تجاری که حجم معامله را هدف گرفته است باید گفت کاهش مبلغی است که فروشندگان بزرگ به جای کاربر نهایی به خرده فروشان، توزیع کنندگان و تجار ارائه می دهند.

از سوی دیگر، تخفیف نقدی تخفیف ویژه ای است که فروشندگان تنها با پرداخت نقدی برای محصولات خود در نظر می گیرند.

بنابراین اگرچه هر دو تخفیف هستند و هزینه نهایی را برای خریدار کاهش می دهند، با این حال تفاوت های زیادی بین تخفیف های تجاری و تخفیف های نقدی وجود دارد.

معمولاً تخفیف نقدی بیش از تخفیف تجاری وجود دارد. این یک نوع تخفیف ویژه است که به عنوان انگیزه ای برای خریداران برای پرداخت نقدی و زودهنگام ارزش محصول به جای انتظار برای مدت اعتبار یا سررسید قرارداد عمل می کند.


  • تفاوت های کلیدی بین تخفیف های تجاری، تخفیف های نقدی

هر دو نوع تخفیف از بسیاری جهات با هم متفاوت هستند. بیایید نگاهی به تفاوت های اصلی بین این دو بیندازیم.

  • هدف

تولیدکنندگان و فروشندگان برای تشویق خریداران به خرید مقادیر بیشتری از محصول، تخفیف های تجاری ارائه می دهند. همچنین تخفیف های تجاری ممکن است یک روش تجاری عمومی در بسیاری از مشاغل باشد و فروشندگان باید آن را دنبال کنند و به خریداران پیشنهاد دهند. فروشندگان تخفیف های نقدی را به عنوان انگیزه ای به خریداران ارائه می دهند تا هزینه کالا را در اسرع وقت پرداخت کنند. تنها هدف از دادن آن ایجاد انگیزه در خریداران برای پرداخت هزینه خرید خود به صورت آنی یا در بازه زمانی تعیین شده است.


  • مبنای محاسبه مبنای

محاسبه تخفیف های تجاری قیمت کاتالوگ می باشد. فروشندگان بر روی قیمت کاتالوگ محصولاتی که ارائه می دهند تخفیف می دهند. قیمت ذکر شده در فاکتور به طور کلی شامل تخفیف تجاری است یا می توان گفت که این قیمت خالص تخفیف تجاری است. به عنوان یک رویه استاندارد معمولاً تخفیف تجاری به عنوان یک آیتم جداگانه در صورتحساب ظاهر نمی شود.

از طرفی مبنای محاسبه تخفیفات نقدی قیمت نهایی فاکتور می باشد. فروشندگان به مبلغی که در فاکتور فروش چاپ می کنند تخفیف نقدی می دهند و این تخفیف به طور جداگانه در فاکتور نشان داده شده است. فروشندگان تخفیف نقدی را از ارزش فاکتور کسر می کنند تا به مبلغی برسند که مشتری باید در نهایت برای محصول یا خدمات بپردازد.


  • ملاحظات کلیدی

نکته کلیدی در هنگامی که فروشنده تخفیف تجاری ارائه می دهد، مقدار محصولی است که خریدار قصد خرید آن را دارد. از این رو، محدوده یا مقدار تخفیف تجاری نیز معمولاً با حجم خرید متفاوت است و برای هر خرید ممکن است سطح متفاوتی از تخفیف وجود داشته باشد که ممکن است قابل اعمال باشد. هر چه مقدار خرید بیشتر باشد، تخفیف تجاری بیشتر می شود و بالعکس. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است که تخفیف تجاری برای هر دو نوع معامله نقدی یا اعتباری قابل اعمال است. از این رو، اینکه تخفیف نقدی نیز موجود باشد، مقدار تخفیف های تجاری را تغییر نمی دهد. نکته کلیدی در مورد تخفیف نقدی نحوه یا شرایط پرداخت کالا یا خدمات است. تخفیف نقدی به‌طور پیش‌فرض تنها زمانی ارائه می‌شود که پرداخت کالا به صورت نقدی یا معادل آن به‌صورت آنی در زمان خرید یا در مدت زمان معینی که فروشنده اعلام می‌کند انجام شود. در مورد معاملات اعتباری تخفیف نقدی در دسترس نیست.


  • نحوه حسابداری

در نظر داشته باشید که ما یک ورودی جداگانه برای تخفیف تجاری در دفاتر حسابداری ثبت نمی کنیم. فروشنده قبل از تهیه فاکتور فروش، تخفیف تجاری را ارائه می دهد. از این رو هنگام تنظیم صورتحساب، تخفیف معامله را در نظر می گیرد و آن را جداگانه در قبض فاکتور خرید قید نمی کند. بنابراین هیچ ورودی حسابداری جداگانه ای برای تخفیف های تجاری وجود ندارد. ارزش یا گردش مالی فروش، ارزشی است که به عنوان ارزش خالص نیز شناخته می شود.

ارزش گردش مالی یا ارزش فروش یک مفهوم حسابداری است که تعیین می کند یک کسب و کار با چه سرعتی عملیات خود را انجام می دهد. بیشتر اوقات، برای درک اینکه یک شرکت چه مقدار از موجودی خود را در یک دوره مشخص به فروش می رساند،  استفاده می شود. به عنوان مثال اگر یک کسب و کار در حال فروش تلفن همراه باشد، نرخ گردش مالی برابر با کل میزان فروش تلفن همراه در یک سال خواهد بود. این نشان دهنده ارزش کل فروش ارائه شده به مصرف کنندگان در این مدت خواهد است. گردش مالی همچنین برای محاسبه سرعت جمع آوری وجه نقد از حساب های دریافتنی توسط یک شرکت استفاده می شود

ما تخفیف های نقدی را به طور جداگانه در دفاتر حسابداری در کنار موارد دیگری چون هزینه، درآمد و مخارج به رسمیت می شناسیم. یک فروشنده در هنگام انجام فروش محصول یا خدمات این تخفیف را به همراه ارزش فاکتور ارائه می دهد. بنابراین، هنگام تهیه دفاتر حسابداری باید به این مهم توجه شود.

  • ماهیت گیرنده

کاربر نهایی یا مصرف کننده نهایی معمولاً در صورت تخفیف تجاری ذینفع نیست. شرکت‌های بزرگ، تولیدکنندگان و عمده‌فروشان به خرده‌فروشان، تجار و توزیع‌کنندگان محصولاتشان تخفیف‌های تجاری ارائه می‌دهند. ریسک اعتباری معامله پایین است و تمرکز اصلی بر افزایش مقدار فروش است.

دریافت کننده تخفیف های نقدی ممکن است خرده فروشان و همچنین مصرف کنندگان نهایی باشند. ریسک اعتباری معامله زمانی افزایش می یابد که تمرکز بر تعداد زیادی از کاربران نهایی یک محصول یا خدمات باشد. از این رو فروشندگان پیشنهاد می کنند که برای محصولات خود پول نقد دریافت کنند.


  • ابطال یا لغو خرید

اگر فروشنده در زمان فروش یک کالا تخفیف تجاری را ارائه دهد، خریدار از آن برخوردار خواهد شد. بعد از مدتی نمی توان آن را پس گرفت یا لغو کرد.

اگر خریدار مهلت پرداخت را رعایت نکند، فروشنده ممکن است تخفیف نقدی را که در زمان فروش ارائه کرده است، ابطال، معلق یا لغو کند.


  • جمع بندی

فروشندگان معمولاً هم تخفیف های تجاری و هم تخفیف های نقدی را به خریداران در دنیای تجارت ارائه می دهند. علاوه بر این، اگرچه تفاوت های زیادی بین تخفیف های تجاری و تخفیف های نقدی وجود دارد، اثر خالص و هدف ثابت باقی می ماند. قیمت برای مصرف کننده نهایی، تاجر یا توزیع کننده با این تخفیف ها کاهش می یابد. تخفیف ها به فروشندگان کمک می کند تا به گردش کالا و پول بیشتر و در نتیجه سود بیشتری دست یابند. خریداران با دریافت کالاها و خدمات با نرخ ارزان تر از رقبا در معاملات تجاری خود سود می برند. این به نوبه خود به آنها در افزایش حجم فروش و گردش مالی و در نهایت سود کمک می کند.

ارسال دیدگاه