کریدور سبز گمرکی ایران و روسیه

آشنایی با کریدور سبز گمرکی تجارت بین ایران و روسیه
WWW.KASBOKARLINK.COM

کسب و کار لینک- کریدور سبز گمرکی به نوعی فرش قرمز روسیه برای کالای ایرانی به شمار می آید.
بر اساس کریدور سبز گمرکی میان دو طرف، کالای ایرانی در گمرک روسیه برای ترخیص، اولویت‌دار می‌شود، انجام کنترل‌های فیزیکی حذف می شود.

همچنین پذیرش اظهارنامه گمرکی شرکت‌ها با حداقل اسناد به منظور تسهیل تبادل کالاهای تجاری بین دو طرف از دیگر ویژگی‌های این تفاهم نامه به شمار می آید.

تسریع بازرسی و ترخیص کالا و محموله های ایرانی در گمرک روسیه به ویژه سرعت در صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه از دیگر مزایای این تفاهم‌نامه است.
بر اساس این تفاهم نامه، کنترل‌های فیزیکی در گمرکات دو کشور برای تجار خوش سابقه حذف و در صورت نیاز در سریع‌ترین زمان ممکن صورت خواهد گرفت و پذیرش اظهارنامه گمرکی شرکت‌های مشمول با حداقل اسناد به شرط ارائه اسناد در مهلت تعیین شده، انجام خواهد شد.
بر اساس گذرگاه سبز که از بزرگ ترین اسناد همکاری تاریخ گمرکی دو کشور ایران و روسیه به شمار می رود، روند اداری صادرات محصولات کشاورزی فاسد شدنی ایران در اولویت کاری گمرک روسیه قرار می گیرد و افزون بر این نیز در گذرگاه سبز گمرکی این کشور ترخیص خواهد شد و گمرک ایران هم متعهد شده است، اطلاعات و ارزش گمرکی کالاها را ارسال کند تا نسبت به ترخیص سریع محصولات کشاورزی ایران اقدام شود.
از دیگر سو، تفاهم گذرگاه سبز سبب می شود ارزش گذاری اجناس توسط گمرکات دو کشور مورد قبول طرف مقابل قرار گیرد که این امر می تواند گام موثری برای صادرات و واقعی کردن قیمت کالاهای صادراتی باشد.

بدین ترتیب، فرصت های فراهم شده از طریق کرویدر سبز سبب تشویق تولیدکنندگان ایرانی برای صادرات بیشتر می شود.
روسیه بر این باور است که کریدورهای سبز بدون در نظر گرفتن تحریم‌ها و جنگ اقتصادی برای کمک به یکدیگر ایجاد شود.

ارسال دیدگاه